Tetování
Proč tetování?
Tetování zdůrazní Vaši originalitu a jedinečnost, je módním doplňkem i ozdobou.
Co je to tetování
Pod pojmem tetování se rozumí vpíchnutí speciální barvy do podkožní vrstvy, většinou do hloubky 0,5 – 1mm. Rozlišujeme tetování permanentní (trvalé) a krátkodobé (např. tetování Hennou).
Tetování Hennou je velmi rozšířeno v Africe a v Asii. Jedná se o malbu různých vzorů na tělo, především na ruce a na nohy. Toto tetování je zcela bezbolestné, ale vydrží pouze několik dnů či týdnů. Název pro tetování je odvozen od rostliny Henna (Lawsonia inermis), která produkuje červené barvivo, jež se dobře váže s proteiny a proto se používá také k barvení vlasů, nehtů, kůže, hedvábí a vlny.
Historie tetování
Původ slova tetování (tattoo) pochází zřejmě z tahitského slova „tatau“ a vyjadřuje se tím určité označení člověka. První slabiku „ta“ lze do češtiny přeložit jako slovo „ruka“, poslední slabiku pak jako slovo „barva“.
Existují důkazy o tom, že tento způsob malování na kůži byl znám již ve starověku. Tetování mohlo sloužit jako součást obřadu, byl to zřejmě symbol postavení člověka ve společnosti, mohl to být ale také symbol zbožnosti, vyznamenání za statečnost, symbol sexuality či plodnosti, určitý amulet či talisman, nebo naopak znak otroků a trestanců (např. Během 2. světové války byli kvůli snazší identifikaci nedobrovolně tetováni Židé, tzv. tetování „Ka-tzetnik“).
Dnes je tetování velmi oblíbené v mnoha částech světa, především v Severní Americe, Japonsku a Evropě. Hlavní důvodem, proč se tetování stalo jednou z běžných forem zkrášlování těla, je to, že se dnes lidé cítí svobodnější a nezávislejší, dále pak cenová dostupnost a stále se zvyšující profesionalita jednotlivých tatérů.
Postup tetování
Po pečlivém vybrání motivu, místa tetování a konzultaci s tatérem se tetované místo nejprve očistí dezinfekčním přípravkem, kam se poté obtiskne zvolený motiv.
Do tetovacího strojku se vloží sterilní jehly a nádobka s barvou, během tetování se tetovaná plocha oplachuje destilovanou vodou. Když je tetování hotové, omyje se rána antibakteriálním mýdlem, opláchne a osuší. Nakonec se tetované místo potře mastí a zakryje obvazem. Samotné hojení trvá cca 1 měsíc.
Naše rady a doporučení
- Tetování je většinou na celý život, proto dobře zvažte motiv i místo, kam se chcete nechat tetovat.
- Den před a po zákroku se nedoporučuje konzumace alkoholu, léků proti bolesti a kávy (zvyšují krevní tlak a ředí krev = rána více krvácí).
- Vzniklé stroupky na ráně si nestrhávejte (mohli byste si vytrhnout i barvu).
- Pokud trpíte nějakou alergií kůže, sdělte to tatérovi.
- Během hojení nevystavujte tetované místo přímému slunci a nepoužívejte při mytí sprchový gel.
- Osoby mladší 18 let potřebují souhlas rodičů.
Zajímavosti o tetování
Nejčastějším místem pro tetování je u žen: lopatka, okolí pupíku, spodní část zad, u mužů: ramena a záda.
Bolest při zákroku vnímá každý člověk jinak a na jiných místech. Je dokázáno, že nejvíce bolí tetování na spodní části zad, vnitřní části paží a stehen, na krku a na prstech.